7 savjeta za uređenje prirodnog vanjskog područja
Sve više vlasnika tvrtki pita se kako mogu promjenama u svom poslovanju pridonijeti zaštiti prirode i očuvanju resursa. Naš savjet glasi: stvorite ekološko vanjsko područje.
Ne samo da će se u njemu Vaši djelatnici osjećati dobro, nego ćete istovremeno učiniti nešto dobro i za lokalnu prirodu. Također ćete ostaviti pozitivan dojam na kupce i poslovne partnere ako preuzmete odgovornost i založite se za okoliš.
U ovom ćete članku pronaći konkretne savjete o prirodnom uređenju Vašeg vanjskog područja. No prvo ćemo se pozabaviti pitanjem zašto se uopće više ekološke svijesti isplati kad je riječ o Vašem vanjskom području.
Zašto je prirodno vanjsko područje toliko važno?
Gotovo polovica površina tla u našim je gradovima asfaltirana i izgrađena. To prekrivanje tla ima negativne učinke na naš lokalni ekosustav:
- Kišnica teže prodire u tlo, razina podzemnih voda se snižava.
- Tlo gubi na plodnosti jer su važne funkcije tla ograničene.
- Stanište lokalnih biljaka, kukaca i malih životinja poput ptica smanjuje se, što dovodi do smanjenja biološke raznolikosti.
Međutim, nisu sve zelene površine jednake. Čak ni lijepo njegovani travnjak ne može ispuniti istu funkciju u našem ekosustavu kao rascvjetana livada cvijeća. Osim toga, nerijetko se na travnjacima upotrebljavaju štetna sredstva za njegu, a ne treba zaboraviti ni veliku potrošnju vode koja je potrebna za održavanje besprijekorne travnate površine.
Uređenje Vašeg vanjskog prostora idealna je prilika da zaustavite prekrivanje tla i stvorite prirodnu protutežu koja pridonosi zaštiti resursa i vrsta.
Zato se isplati ulagati u prirodnije poslovne prostore
Naravno, Vaše vanjsko područje pripada Vama. No ta je površina pak dio lokalnog ekosustava koji je potrebno zaštititi. Ako osigurate vanjski prostor koji je bolje prilagođen prirodi, to će pozitivno utjecati na čitav sustav. Također možete računati i na neke prednosti za svoju tvrtku:
Smanjenje napora
Ako je pravilno uređeno, održivo vanjsko područje gotovo upravlja samim sobom. Ako prirodi dopustite slobodu i ne inzistirate na savršeno podrezanim travnjacima i jednoličnim gredicama, tada se smanjuju i napori koje trebate uložiti u održavanje vanjskog područja.
Smanjenje troškova
Borba protiv štetočina i korova u prirodnom se vanjskom području dobiva i bez skupih pesticida. Možete se čak odreći i kemijskih gnojiva. Ako se odlučite za solarne svjetiljke, također štedite i energiju.
Stvaranje poticaja
Zeleno i živahno vanjsko područje svakako je zanimljivije od monotonog betonskog krajolika. Vaši djelatnici uživat će u prednostima vanjskog područja koje tijekom pauze mogu iskoristiti za opuštanje »u prirodi«. Možete čak razmisliti i o tome da u sklopu teambuildinga područje uredite zajedno s djelatnicima.
Ovdje ćete pronaći praktični kontrolni popis za pravilno održavanje vanjskog područja tijekom svakog godišnjeg doba.
Slijedeći ovih 7 savjeta uredit ćete prirodno vanjsko područje
Imajući navedene prednosti na umu, sada se treba baciti na provedbu. Sljedeći savjeti dovest će Vas nekoliko koraka bliže održivom vanjskom području za Vašu tvrtku:
1. Štedite vodu
Umjesto zalijevanja vodom iz slavine trebali biste upotrebljavati vodu koja je ionako dostupna. Kišnica je idealna za zalijevanje i potrebno ju je samo skupljati. Zahvaljujući posebnom pokrovu za kišnicu za odvodnu cijev na Vašem oluku vrijedna tekućina otječe izravno u spremnik za kišnicu te se ona potom može lako iskoristiti za zalijevanje.
Usput rečeno, voda iz slavine može biti kontaminirana germicidnim tvarima koje štete biljkama. Stoga ionako nije najbolja opcija za zalijevanje.
Vodu također možete štedjeti ispravnom strategijom navodnjavanja. Najbolje je zalijevati rano ujutro ili kasno navečer kako bi isparilo manje vlage. Vaše travnate površine trebat će manje vode ako tijekom ljeta povećate visinu rezanja.
2. Ne upotrebljavajte plastiku
Tegle za cvijeće i vrtni namještaj od plastike jesu povoljni, ali nažalost nisu baš dugovječni. Osim toga, tijekom njihove se proizvodnje zagađuje okoliš. Alternativa su posude za biljke od gline ili vrbovog pletera koje izgledaju prirodno i atraktivno. Kad je riječ o namještaju, trebali biste dati prednost drvu, ali i ovdje treba razmotriti nekoliko stvari.
Izbjegavajte tropske vrste drva kao što su mahagonij, tikovina ili palisandrovina čije su podrijetlo i uvjeti dobivanja često upitni. Umjesto njih radije odaberite trajnije, lokalne vrste drva poput ariša, pitomog kestena ili hrasta. U načelu se možete ravnati prema oznakama kvalitete kao što je FSC oznaka (certifikat koji izdaje organizacija Forest Stewardship Council) koja potvrđuje pouzdanu održivost.
3. Borite se protiv korova bez kemikalija
U ekološkom bi vanjskom području pesticidi i kemijska sredstva za zaštitu biljaka trebali biti tabu. Oni ne tjeraju samo štetočine i korov, već negativno utječu i na korisne kukce i životinje. Osim toga, otrovni sastojci tih sredstava dospijevaju putem tla u podzemne vode i mogu ih onečistiti.
Umjesto da upotrebljavate pesticide, gustom sadnjom ne dajte korovu ni najmanju šansu. Upotrebom biljaka za ispunu praznog prostora poput čvrste rimske kamilice i redovitim odstranjivanjem korova spriječit ćete nastanjivanje neželjenih biljaka.
4. Pouzdajte se u zelenu gnojidbu
Biljke troše hranjive tvari koje je pak potrebno nadomjestiti. Zelenom gnojidbom svoje tlo možete održavati prirodno zdravim bez upotrebe kemijskih gnojiva. To funkcionira tako da posadite određene biljke koje podižu i uravnotežuju sadržaj hranjivih tvari u tlu. Prikladne za zelenu gnojidbu su facelija, djetelina, grahorica, vučika i trave.
5. Osigurajte dom za korisne kukce
Životinje ispunjavaju važnu svrhu u ekosustavu i trebale bi pronaći dom u Vašem vanjskom području. Primjerice, ptice izvanredno istrebljuju štetočine. Postavite kutije za gniježđenje ptica kako bi se mogle nastaniti. Ptice također vole ležati na jajima u živicama i grmlju koje stoga između ožujka i lipnja ne bi trebalo obrezivati.
Kukci poput bubamara i divljih pčela među najvažnijim su oprašivačima i osiguravaju da se biljke mogu dalje razmnožavati. Nažalost, posebno u gradovima teško pronalaze zaklon. Ovim malim pomagačima ruku (odnosno krilo) možete pružiti postavljanjem hotela za kukce.
6. Posadite raznolike biljke
Idealno bi bilo da Vaše vanjsko područje sadrži zdravu mješavinu niskih i visokih biljaka. Velika nam stabla omogućavaju da se rashladimo tijekom ljeta te Vašim djelatnicima i drugim biljkama nude dovoljno hladovine. Gredice s divljim cvijećem stvaraju šarene detalje i privlače pčele i leptire.
Sve što posadite trebalo bi biti lokalno tako da je već prilagođeno klimi i tlu. Uz to je važno da ne nastane monokultura jer samo jedna vrsta biljaka iscrpljuje tlo. Neka jedne pored drugih rastu brojne raznolike vrste biljaka koje se međusobno optimalno nadopunjuju.
7. Iskoristite snagu sunca
Vaše vanjsko područje trebalo bi biti iskoristivo i sigurno i nakon što padne mrak. Vaši djelatnici moraju moći dobro vidjeti putove i pronaći parkirna mjesta ili stalke za bicikle. Solarne svjetiljke nude ekološki prihvatljivu alternativu izvorima svjetlosti koji ovise o električnoj energiji.
Također se mogu jednostavnije instalirati jer nije potrebno provoditi kabele. Čim sunce tijekom dana napuni svjetiljke, one će navečer okupati vaše vanjske površine ugodnim svjetlom.
Nadamo se da će Vam naši savjeti iz ovog priloga pomoći pri uređenju prirodnog vanjskog područja. Rado ćemo Vas savjetovati o odgovarajućim proizvodima za Vaše vanjske površine.
Kontaktirajte nas!
Za dodatna pitanja besplatno Vam stojimo na raspolaganju.