Visoki standardi higijene:
Čišćenje podova sada je mnogo lakše.
U vremenima epidemije virusa SARS-CoV-2 naše ruke i kvake trebale bi biti čišće nego ikada dosad. Dezinficiramo, držimo razmak i uvodimo nove rutine čišćenja. Naposljetku, higijena je alfa i omega kad je riječ o sprečavanju širenja zaraze.
Pod – najčešće najveća površina u prostoriji – često se zanemaruje tijekom čišćenja. Sasvim nepravedno. Naime, pod tijekom radnog dana dolazi u kontakt s cipelama koje dolaze s ulice, a zahvaljujući gravitaciji svaka i najmanja čestica prljavštine prije ili kasnije dospije na laminat, tepih ili pločice.
To pretvara pod u mjesto na kojem se skupljaju sve klice i nečistoća, i to upravo u uredima, radionicama i skladišnim halama u kojima se svakodnevno kreće velik broj ljudi. Stoga se pod nikako ne smije zaboraviti tijekom čišćenja. Kako se to radi, saznajte u našim savjetima.
Pod povećalom: što se sve nalazi na njemačkim podovima.
Jesti s poda? Radije ne. Bez obzira na to koliko se dobro neka prostorija čisti, zaprljanja se jednostavno ne mogu izbjeći. No što se to sve tijekom dana skuplja na podu?
- Koronavirusi se šire kao kapljična infekcija. Ako zaražena osoba zakašlje ili kihne, virus će pasti na drugu osobu ili u radijusu od dva metra na pod. Dobra vijest je da se tamo ne može umnožavati zbog nedostatka vlage.
- Izuvate li cipele u uredu? Vjerojatno ne. Potplati cipela koje su bile posvuda idealno su transportno sredstvo za nepozvane goste. Naime, uzročnici bolesti kao što su bakterije E. coli posebno dobro prianjaju na gumene profile i prenose se na pod ureda dok hodamo. Odatle se bakterije prenose na ljude, primjerice putem torbe koju odložimo na pod i tako mogu uzrokovati infekcije.
- U uredu provodimo najmanje osam burnih sati dnevno. Tu se čupa kosa, vode žustre rasprave, jedu sendviči. Iz tog se razloga na podu nalaze i brojni tragovi svakodnevice i neinfektivni mikroorganizmi: primjerice kamenčići, mrvice kruha ili dlake.
- Osim ljudi, zagađenju pridonose i naša radna pomagala. Proizvodni strojevi proizvode od velikih do sitnih čestica kroz radne procese i abraziju. Računala i postaje za pisač stvaraju dobro poznatu finu prašinu koja se može naći i u zraku i na tlu.
Plan čišćenja za higijenske i čiste podove.
Higijenske mjere učinkovite su samo ako se pravilno provode. To je osobito istinito ako ne samo da težite vizualno privlačnim rezultatima, već želite i prekinuti lance zaraze. Pritom nijedna podna površina nije ista. Naprotiv, svaka vrsta poda zahtijeva posebno čišćenje i njegu.
- Zaštitite sami sebi: tijekom svih radova mokrog čišćenja potrebno je nositi rukavice kako biste spriječili kontakt ruku s tekućinama za čišćenje. Te rukavice iznutra trebaju biti i ostati suhe.
- Pravilno upotrebljavajte usisavač: tijekom usisavanja izvora opasnosti kao što su kemikalije, drvena prašina ili otapala obavezno upotrebljavajte odgovarajući industrijski usisavač i pridržavajte se napomena za upotrebu.
- Pravilno upotrebljavajte visokotlačne čistače: za učinkovito čišćenje visokim tlakom pravilno postavite mehaničke, termičke i kemijske varijable.
Tepih: savjeti za pravilno čišćenje
Tekstilni podovi zahtijevaju određenu pažnju tijekom čišćenja, ali se mogu pohvaliti dobrim vezivanjem prašine i poboljšanom akustikom.
- Za svakodnevno osnovno čišćenje tepiha upotrebljavajte uređaj za suho usisavanje, a za visoki flor upotrebljavajte postavku bez četki.
- Prije intenzivnog čišćenja trebalo bi počešljati srednje visoki do visoki flor u smjeru vlakana i prethodno tretirati mrlje.
- Tepihe ćete temeljito očistiti upotrebom posebnih šampona za tepihe, bilo u obliku suhog praška ili šampona koji se zapjeni dodavanjem vode.
- U slučaju vlažnog čišćenja prvo treba nanijeti pjenu i četkom je utrljati u tepih. Nakon što se tepih u potpunosti osuši, ponovno treba upotrijebiti usisavač.
Dodatni savjet: usisavač za mokri rad uklanja tvrdokorne mrlje bez velikog napora i ostavlja malo vlage. Idealan je izbor za uredske podove koje je potrebno odmah ponovno staviti u funkciju.
Laminat: na ovaj će način postati uistinu čist
Izgleda poput drva, no povoljniji je i jednostavniji za održavanje. Nije ni čudno da je laminat toliko omiljen u uredskim prostorijama. Jedini nedostatak: nije ga moguće brusiti.
- Usisavanje prašine dobar je prvi korak.
- Laminat je potrebno svakodnevno prebrisati koristeći malo vode i blaga sredstva za čišćenje. Sušenje je preporučljivo. Pazite na to da ne nastanu lokvice.
- Male ogrebotine mogu se riješiti uljem, a oštećenja nastala cipelama gumicom za brisanje.
- Ni u kojem slučaju nemojte upotrebljavati abrazivno mlijeko, vosak ili sredstvo za poliranje jer ostavljaju ružne mrlje na laminatu.
Uvažite sljedeće: za laminat je potrebna samo mala količina sredstva za čišćenje. Ako upotrijebite preveliku količinu, ostat će ružan masni sloj.
Čišćenje parketa: ovako se to radi
Pravo drvo čini prostore ugodnima. Međutim, uredske stolice mogu ostavite brazde na mekanoj podnoj oblozi. Zaštitite stoga svoj parket prostirkom za zaštitu poda.
- Čistite parket svakodnevno kako biste uklonili pijesak i male kamenčiće prije nego ostave tragove.
- Tijekom čišćenja i njege potrebno je razlikovati između nauljenih i prirodnih drvenih obloga. Nauljene treba njegovati isključivo posebnim sredstvom za čišćenje.
- Idealno bi bilo da parket suho ili vlažno prebrišete koristeći iscijeđeni pamučni mop.
- Nakupine vode oštećuju parket i potrebno ih je izbjegavati.
- Redovitim se poliranjem održava sjaj i zatvara drvo.
Pozor: usisavači i krpe od mikrovlakana nisu baš prikladni za parket jer postoji opasnost od nastanka ogrebotina!
Čišćenje pločica: na što treba obratiti pažnju
Podne pločice daju prostorijama elegantan izgled. Također, kad je riječ o svakodnevnom čišćenju, jednostavne su za održavanje.
- Prvo uklonite prašinu i dlake usisavačem ili suhom krpom.
- Zatim upotrijebite neutralno sredstvo za čišćenje i mop za mokro čišćenje. Pločice bez problema podnose vodu.
- Ako su fuge potamnile, upotrijebite posebno sredstvo za čišćenje fuga.
- Ako su pločice jako zaprljane, možete upotrijebiti visokotlačni čistač.
Radije ne: nemojte upotrebljavati proizvode za čišćenje koji sadrže sastojke za njegu jer stvaraju ljepljivi, ponekad čak i klizavi sloj na pločicama
PVC podovi: ovako se pravilo čiste
Tražite robusnu podnu oblogu? U tom je slučaju PVC pravi izbor za Vas. Pravilnom tehnikom čišćenja sačuvat ćete sjaj.
- PVC bez problema podnosi usisavanje i brisanje. Dobre rezultate postići ćete mješavinom vode i octa u omjeru 1:1.
- Kako pod ne bi izgubio sjaj, uvijek ga naknadno očistite čistom vodom.
- Naposljetku osušite pod mekanom krpom.
- Male nedostatke možete ukloniti posebnim sprejevima ili gumicama za brisanje.
Pozor: mekane površine PVC obloga loše podnose agresivna i abrazivna sredstva za čišćenje.
Redovito i stručno čišćenje podova produljuje njihov vijek trajanja, štiti od zdravstvenih rizika i povećava dobrobit. Odgovarajuće proizvode pronaći ćete u našoj trgovini higijenskih proizvoda.
Kontaktirajte nas!
Za dodatna pitanja besplatno Vam stojimo na raspolaganju.