Pozitivan utjecaj na okoliš i na ugled
Kako možete organizirati volontersku akciju skupljanja otpada u svom poduzeću?
Svi govore o zagađenju otpadom, no vrijeme je da napokon nešto i poduzmemo po tom pitanju. Kao poduzeće možete jednostavno pružiti primjer u poticanju održivosti tako da organizirate volontersku akciju skupljanja otpada (tzv. CleanWalk).
Niste se dosada još bavili temom volonterskog skupljanja otpada? Nema veze, otkrit ćemo Vam sve što morate znati o tome.
Pročitajte ovdje
- što točno uključuje volonterska akcija skupljanja otpada,
- kako poduzeća profitiraju od toga i
- kako možete organizirati volontersku akciju skupljanja otpada.
Što uključuje volonterska akcija skupljanja otpada?
U okviru volonterske akcije skupljanja otpada (engl. CleanWalk ili Clean-up-Walk) sudionici se nalaze na jednom području, npr. u određenoj gradskoj četvrti, parku ili na području tvrtke i ondje skupljaju otpad. Otud dolazi englesko ime CleanWalk (Clean = čisto, Walk = šetnja). Na kraju se prikupljeni otpad ispravno zbrinjava. Takve akcije skupljanja otpada organiziraju organizacije za zaštitu okoliša, ali i privatne inicijative i poduzeća.
Dobro je znati:
Nemarno bacanje otpada u okoliš velik je problem u velegradovima, koji osim onečišćenja okoliša uzrokuje i velike troškove. Na primjer, gradovi i općine u Njemačkoj godišnje plaćaju ukupno otprilike 700 milijuna eura za čišćenje jednokratnih plastičnih ambalaža ili opušaka, pražnjenje spremnika za otpad i zbrinjavanje otpada u parkovima i na ulicama.
Razlozi zašto se volonterske akcije skupljanja otpada isplate za poduzeća
Doprinos održivosti
Budimo iskreni: nisu li nam svima draži parkovi i ulice bez opušaka, limenki sokova ili hrpa plastične ambalaže? Volonterskom akcijom skupljanja otpada doprinosite čišćoj okolini. Osim toga, tako podižete svijest sudionika o tome koliko otpada svakodnevno nastaje. Katkad to može poslužiti i kao poticaj za smanjenje vlastite potrošnje otpada ili barem za zbrinjavanje otpada onamo gdje mu je mjesto.
Promicanje ugleda
Činiti dobro i govoriti o tome nije samo opravdano, već je sve važnije u vremenima kada potrošači sve više obraćaju pozornost na to koje vrijednosti poduzeća zastupaju. Volonterska akcija skupljanja otpada savršena je prilika za promicanje ugleda poduzeća. Najavite akciju u priopćenju za medije ili izvijestite o njoj kasnije na svojoj internetskoj stranici. Možda čak možete snimiti i videozapis te ga podijeliti na društvenim mrežama.
Jačanje timskog duha
Volonterske akcije skupljanja otpada jačaju osjećaj zajedništva. One će Vam pružiti nešto što nogometne utakmice ili roštilj neće, a to je osjećaj da ste zajedno učinili dobro djelo. Taj osjećaj itekako zbližava ljude. Međutim, to ne znači da ne možete imati i roštilj. Jednostavno organizirajte roštilj u okviru takve akcije u znak zahvale.
O čemu treba voditi računa prilikom organiziranja volonterske akcije skupljanja otpada?
Ne možete samo krenuti skupljati otpad u vreće bez ikakvog plana. To nije ispravna strategija za volontersku akciju skupljanja otpada koja uključuje veći broj osoba. Sudionici će imati veću korist od takve akcije ako je ispravno organizirate. Na taj način možete izbjeći i moguće poteškoće. Saželi smo za Vas nekoliko točaka o kojima morate voditi računa kako bi Vaša akcija skupljanja otpada bila uspješna:
1. Odabir lokacije
Područje tvrtke, gradska četvrt ili park? Razmislite o tome gdje želite organizirati volontersku akciju skupljanja otpada. Na javnim mjestima imat ćete veći publicitet. Međutim, u tom slučaju morate prvo tražiti dopuštenje nadležne osobe u gradskoj upravi ili upravi parka za održavanje takve akcije. Oni vjerojatno neće imati ništa protiv toga da im neko poduzeće pomogne u čišćenju javnih površina.
2. Kontaktiranje mogućih partnera za suradnju
Uglavnom je bolje ako volontersku akciju skupljanja otpada ne organizirate potpuno sami jer, na primjer, postoji rizik da na kraju dana završite s hrpom otpada i ne znate kamo s njim. Pitajte lokalno poduzeće za zbrinjavanje otpada može li Vam pomoći sa sabirnim mjestima i zbrinjavanjem. U ovom su slučaju također velike šanse da će Vam to poduzeće rado pomoći. Razmislite postoje li možda i drugi partneri za suradnju kao što su lokalne udruge ili druga poduzeća? Ili pozovite privatne osobe da sudjeluju u Vašoj akciji skupljanja otpada.
3. Odabir i dogovor termina
Pomno isplanirajte termin. Odaberite vrijeme kada je stres na poslu u Vašem poduzeću u normalnim granicama i kada niste odmah pred samim završetkom važnih projekata. Dogovorite sa svojim djelatnicima tko će sudjelovati, a tko će pomoći u organizaciji. Obavijestite nadležna javna tijela. Ako namjeravate organizirati javnu akciju u kojoj želi sudjelovati velik broj ljudi, onda su za to prikladniji vikendi ili praznici.
4. Nabava opreme
Skupljati otpad rukama loša je ideja iz higijenskih razloga. Osim toga, pritom postoji opasnost od ozljede zbog oštrih predmeta i sličnoga. Nabavite si stoga pravovremeno dovoljno potrebne opreme. Osnovna oprema koja Vam je potrebna uključuje rukavice, hvataljke za otpad i vreće ili, još bolje, kante s kotačićima za prikupljeni otpad.
5. Prijava akcije
Pobrinite se dovoljno rano za to da Vaša volonterska akcija skupljanja otpada dobije pozornost koju zaslužuje. Pošaljite priopćenja za medije lokalnim ili regionalnim novinama te najavite akciju na svojoj internetskoj stranici i svojim korisničkim računima na društvenim mrežama. Ako se radi o javnoj akciji, pošaljite pozivnice, na primjer, udrugama. Proslijedite informacije o najvažnijim okvirnim uvjetima, počevši od vremena i mjesta održavanja akcije te rute. Prednost prijava je ta što Vam omogućuju da znate koliko će ljudi sudjelovati u Vašoj akciji skupljanja otpada i koliko rukavica trebate.
6. Provedba
Sastanite se pravovremeno prije početka akcije s najvažnijim pomagačima. Opremite sudionike potrebnom opremom (vidi gore) i obavijestite ih o sabirnim mjestima. Besplatnom hranom možete zajamčeno osigurati dobro raspoloženje. Kada akcija počne, nemojte zaboraviti dokumentirati događanje. Najbolje je da već tijekom same akcije stavite prve slike na društvene mreže i omogućite drugima da preko interneta sudjeluju u Vašoj volonterskoj akciji skupljanja otpada.
A što poslije?
Nakon Vaše volonterske akcije skupljanja otpada možete dokumentirati svoj uspjeh i na taj način doprinijeti ugledu svog poduzeća. Iskoristite za to sve kanale koji su Vam na raspolaganju i uz tekst objavite što bolje slike i videozapise. Uz malo sreće i dobar odjel za odnose s javnošću možete možda u medijima naknadno izvijestiti o akciji. Ovisno o uspjehu Vaše akcije skupljanja otpada, ništa Vas ne sprječava da je ponovite.
Kako tvrtka kaiserkraft doprinosi čišćem okolišu?
Tvrtka kaiserkraft redovito sudjeluje u volonterskim akcijama skupljanja otpada. Tako smo u srpnju 2021. pokrenuli međunarodnu inicijativu CleanWalk. U okviru nje djelatnici tvrtki kaiserkraft, gaerner, Gerdmanns, Runelandhs i Takkt mogli su uzeti tri sata slobodno kako bi zajedno s kolegama skupljali otpad.
Pročitajte i kako tvrtka kaiserkraft pomaže vrtlaru Janu Kleenu iz Wilhelmshavena u njegovim volonterskim akcijama skupljanja otpada.
Kontaktirajte nas!
Za dodatna pitanja rado Vam stojimo na raspolaganju.