Pravilno upravljanje otpadom u pogonu: ovako ćete motivirati svoje djelatnike
Kao rukovoditelj znate koliko je važno da Vaš pogon pridonese zaštiti okoliša i resursa. Pritom pravilno upravljanje otpadom igra važnu ulogu. Na što treba točno obratiti pozornost, definirano je u trenutačno važećim zakonima o uklanjanju otpada.
Ako ste se već bavili teorijom, onda se postavlja pitanje kako to implementirati u praksi: kako ćete sve te brojne uredbe pravno implementirati u svakodnevici? Za to svi djelatnici moraju slijediti isti cilj. U ovom ćete prilogu dobiti važne savjete za implementaciju svojeg sustava upravljanja otpadom.
- Kako najbolje komunicirati odredbe o otpadu
- Kako motivirati svoje djelatnike da poštuju iste
- Koji se spremnici za otpad upotrebljavaju u kojem dijelu poduzeća
Ovako ćete svojim djelatnicima dati najbolje informacije o odredbama o otpadu
Vaši djelatnici mogu pridonijeti pravilnom upravljanju otpadom samo ako su opsežno informirani o toj temi i ako znaju što točno moraju činiti. Predlažemo Vam strategiju za komunikaciju u tri koraka:
1. korak: komunikacija unutar cijelog poduzeća
Za početak Vaše osoblje mora razumjeti zašto je upravljanje otpadom važno za Vaš pogon i okoliš. Ovoj biste temi mogli dati prioritet na sljedećem radnom sastanku. Predstavite konkretnu strategiju i, ako postoji, osobu odgovornu za upravljanje otpadom. Osim toga pružite priliku svojim djelatnicima da postave pitanja.
Potom Vi ili osoba odgovorna za upravljanje otpadom možete slati redovite e-poruke na tu temu svim svojim djelatnicima. U njima se možete preciznije nadovezati na određena pravila, procese i pitanja. Na taj će način upravljanje otpadom ostati Vašim djelatnicima u pamćenju.
2. korak: individualno podučavanje
U drugom koraku Vaši bi djelatnici trebali dobiti individualnu obuku. Ako dođe do promjene procesa i postupaka, dotični se djelatnici moraju uvesti u posao u skladu s time. To može također biti zadatak osobe odgovorne za upravljanje otpadom. Ona može prilagoditi specifične sadržaje i opseg treninga individualnoj situaciji.
3. korak: svakodnevna pomoć
Kako bi Vaši djelatnici svaki dan dobivali podsjetnik na implementaciju smjernica o otpadu, kao rješenje se nudi vizualna pomoć. Tako primjerice oznake iznad Vaših kanti za smeće mogu davati informacije o pravilnom odvajanju.
Osim toga, sva pravila i procese trebalo bi dokumentirati u digitalnom obliku kako bi Vaši djelatnici imali uvid u iste u svakom trenutku. Pohranite te dokumente u svojoj intranet mreži tako da budu pristupačni ili na drugom mjestu kojemu svi djelatnici imaju pristup.
Učinite sljedeće: motivirajte djelatnike da implementiraju zakone o otpadu
Komunikacija je prvi važni korak. No postoje i druge mjere uz pomoć kojih povećavate mogućnost stalnog pravilnog implementiranja smjernica u svom poduzeću.
Objasnite razlog
Vaši će djelatnici implementirati zakone o otpadu s većom vjerojatnošću ako razumiju zašto ih treba poštovati. Naglasite značenje sustava upravljanja otpadom za cijelo poduzeće i posljedice za okoliš. Ako objasnite koliko svaki pojedinac može pridonijeti pravilnoj implementaciji, onda ćete potaknuti vlastitu odgovornost svojih djelatnika.
Definirajte konkretne ciljeve
Jasan cilj pred očima potiče osjećaj za timski rad i motivira Vaše djelatnike. Stoga postavljajte mjerljive ciljeve koje biste željeli zajedno postići do određenog trenutka. Tako će svi znati da su na pravom putu i da njihovi napori daju neki učinak. Primjeri mogućih ciljeva su smanjenje količine otpada ili povećanje udjela reciklabilnih materijala.
Organizirajte natjecanje u idejama
Vaši djelatnici često imaju najbolje ideje za poboljšanja jer oni obično odmah primijete nedostatke i poteškoće u procesnim tokovima. Kako Vam zvuči natjecanje u idejama, kod kojega bi se najbolji prijedlozi nagradili iznosom novca ili nekim dobrom? Tako svoje osoblje potičete da aktivno sudjeluje u smanjenju otpada.
Pokažite svojim dobrim primjerom
Tko javno propovijeda vodu, ne bi smio potajno piti vino. Djelatnici u pravilu slijede ono što uprava poduzeća daje kao primjer. To znači da uvijek treba predvoditi dobrim primjerom i pridržavati se svih smjernica.
Potražite povratne informacije
Koliko dobro funkcioniraju uvedene mjere? Ima li poteškoća kod implementacije? Vaši bi djelatnici trebali imati osjećaj da se mogu izjasniti otvoreno i iskreno. Pitajte ciljano kako biste na vrijeme otkrili probleme.
Pravi spremnici za otpad za svaki dio poduzeća
Za svaku vrstu otpada mora biti raspoloživ pravi spremnik. Ni u jednom trenutku ne bi trebala postojati sumnja koje smeće kamo pripada. U sljedećem ćete dijelu saznati koji su spremnici za otpad neophodni u kojim dijelovima poduzeća.
Ured
U većini ureda najviše ima papirnatog otpada koji se baca u postavljene kante za papir. Međutim, pogreškom se u njih baca i drugo smeće poput plastične ambalaže i ostataka hrane. Rješenje su sistemske kante za smeće koje mogu primiti različite vrste otpada.
Savjet: Radite li s povjerljivim dokumentima? Onda Vam velike kante s otvorom za papir mogu pomoći u tome da papir ostane u smeću.
Osim toga, Vaši djelatnici svaki dan rade s materijalima koji će kad-tad odslužiti svoje. Za sljedeće predmete trebali biste urediti stanice za skupljanje jer se oni smatraju posebnim otpadom koji treba zbrinuti zasebno:
- Baterije
- Električni uređaji
- Patrone pisača
- CD-ovi i USB stickovi
Kuhinja i kantina
U kuhinji ima osim otpada od pakiranja i biološkog otpada. U praktičnim spremnicima za sirovine oni se mogu vrlo lako odvojiti. Stavite na raspolaganje i spremnike za skupljanje povratnih boca od stakla ili plastike kako iste ne bi zabunom dospjele u pogrešan otpad.
Proizvodnja i skladište
Ovdje ima najvećih količina otpada, primjerice ambalažnih materijala. Za to postoje kante za smeće u različitim veličinama. Oznake u boji uvelike olakšavaju odvajanje. Plave su kante namijenjene za stari papir, a žute za plastiku.
Drvo, građevinski materijali, izolacijski materijali i kemikalije primjeri su ostalog otpada za koji bi trebalo staviti na raspolaganje zasebne spremnike. Neki je otpad čak opasan jer može dovesti do požara. Za njega su potrebne specijalne kante za smeće poput spremnika od vruće pocinčanog čeličnog lima.
Vanjsko područje
Kako bi Vaše vanjsko područje uvijek ostalo čisto, možete postaviti zasebne pepeljare i kante za smeće ili odabrati kombinaciju tih dviju, odnosno kombinirane pepeljare. Međutim, ponekad treba i skupiti smeće. To ćete svojem timu za čišćenje uvelike olakšati uz pomoć kolica za skupljanje otpada i kliješta za hvatanje.
Savjet: Nalazite li često tuđe smeće u Vašim spremnicima za otpad? Postoje i varijante koje se mogu zaključati i koje će to spriječiti.
Jesu li Vam ovi savjeti bili korisni? Rado ćemo Vam pomoći u implementaciji sustava upravljanja otpadom u Vašem pogonu. U našem Svijetu proizvoda pronaći ćete brojna rješenja za svoj otpad.
Za druga pitanja besplatno Vam stojimo na raspolaganju na broju telefona 0800 - 68 00. Ili nam pišite na e-adresu servis@kaiserkraft.hr.