Radni prsluci
Za bolju i bržu preglednost u pogonu, skladištu ili proizvodnji: certificirani radni prsluci i upozoravajući prsluci sigurnost čine glavnim prioritetom. Sada naručite svoju sigurnosnu opremu – bilo da se radi o upozoravajućim zaštitnim prslucima, radnim prslucima, prslucima za toplinsku zaštitu ili pojasevima i jednokratnim pregačama za muškarce i žene. Ovdje možete pronaći i zakonom propisane upozoravajuće zaštitne prsluke koje morate imati u svojem osobnom vozilu ili u komercijalnim vozilima. Informirajte se sada!
Radni prsluci: zaštita koja se navlači
Za vozače automobila obavezni su, za bicikliste su u međuvremenu postali standard, a za profesionalce koji rade na otvorenom ili u opasnim okruženjima se podrazumijevaju: reflektirajući prsluci dio su osnovne opreme u osobnoj i profesionalnoj zaštiti na radu.
Kakvi radni prsluci postoje?
U asortimanu radnih prsluka mi objedinjavamo različite oblike bezrukavne zaštitne i radne odjeće koja se navlači. Ovisno o području primjene i propisima na Vašem radnom mjesto odabrat ćete:
- pregače s prsnim dijelom za zaštitu od topline u skladu s Uredbom o osobnoj zaštitnoj opremi 2016/425 i DIN EN ISO 11612
- upozoravajuće zaštitne prsluke narančaste boje u skladu s normom EN ISO 20471:2013+A1:2016
- potporne pojaseve za leđa s naramenicama za rasterećenje trupa
- pregače od PVC-a i jednokratne pregače za upotrebu u prehrambenoj industriji i ugostiteljstvu
Na što treba paziti kod upozoravajućih zaštitnih prsluka?
U njemačkom cestovnom prometu od 2014. obavezan je upozoravajući prsluk za vozače. Mnogobrojne europske države imaju ista pravila. Zato svako vozilo mora imati upozoravajući zaštitni prsluk narančaste, crveno-narančaste ili žute boje.
Reflektirajuće trake radne prsluke za žene i radne prsluke za muškarce čine izuzetno vidljivom upozoravajućom odjećom prema EN 20471. Budući da pokrivaju samo trup, spadaju u 2. klasa osobne zaštitne opreme koja pokriva srednje rizike. Ta se klasa između ostalog primjenjuje na:
- radove na otvorenom, u željezničkom i cestovnom prometu
- radove pri slaboj vidljivosti i/ili lošim atmosferskim uvjetima
- prijevoz na vanjskim površinama odn. u tvorničkom krugu
- rukovanje podiznim uređajima i uređajima za podizanje
- gradilišta
- građevinske radove na vodi
Radni prsluci biraju se na temelju ocjene opasnosti u pogonu. Tu su još i detalji poput držanja tijela za vrijeme rada ili moguće pokrivanje reflektirajuće odjeće pri rukovanju sredstvima za rad.
Pažnja: ako tražite osobnu zaštitnu opremu najviše razine sigurnosti (3. klasa), morate upotrebljavati dugačke rukave i nogavice – a to znači i upozoravajuće radne jakne i reflektirajuće radne hlače.
Na što trebam paziti kod pregača s prsnim dijelom?
- Višekratne i jednokratne pregače od PVC-a, vinila i drugih plastičnih materijala štite od prskanja kemikalija, otopina za čišćenje ili drugih tekućina. Razinu otpornosti obavezno treba prilagoditi radnom mjestu i njegovim zahtjevima.
- Pregače za zaštitu od topline moraju biti otporne na visoku temperaturu te udovoljavati Uredbi o osobnoj zaštitnoj opremi 2016/425 i normi DIN EN ISO 11612. Pritom se uvijek moraju kombinirati s drugim proizvodima za zaštitu od topline kao što su radne rukavice za zaštitu od topline i jakne za zaštitu od topline.
Za svu zaštitnu i radnu odjeću vrijedi: čak i kad nema službenog propisa, oprez je majka mudrosti. Zato se informirajte o našoj ponudi za zaštitu i sigurnost u pogonu, a ako imate pitanja, slobodno nam se obratite.